Optymalna suplementacja dla sportowców: Co warto wiedzieć i jak dostosować do indywidualnych potrzeb?

Rynek odżywek i suplementów diety dla sportowców to z pewnością ciekawe miejsce. Jest to niezwykle konkurencyjny rynek z niezliczoną liczbą produktów, które obiecują wspomagać spalanie tłuszczu, budowanie mięśni i zwiększać wydajność.

Chociaż z pewnością istnieje wiele suplementów, które faktycznie spełniają swoje twierdzenia, wiele innych jest pełnych nieskutecznych składników.

Jednak nawet odsiewając ziarno od plew, wśród dobrych jakościowo, działających suplementów diety należy odpowiednio je skategoryzować – pod kątem podstawowej opieki zdrowotnej, do której zaliczymy witaminy, składniki mineralne, czy preparaty probiotyczne, jak również produkty specjalistyczne – poprawa wydolności, czy snu.

Z perspektywy blisko 20 lat doświadczenia z suplementami, a także współpracy ze sportowcami i klientami, jawi mi się pytanie: na jakiej podstawie wybrać właściwą suplementację? Oficjalne wytyczne dla danych dyscyplin sportu niewiele pomagają, bo zalecenia przyjmowania kreatyny, carbo i białka serwatkowego potrafi wymyślić każdy średnio zaawansowany bywalec klubu fitness.

Wykład będzie dedykowany podejściu, jakie chciałbym oglądać częściej, nie tylko w dietetyce sportowej czy klinicznej, ale nawet wśród klubowych trenerów sportów drużynowych, którzy – jak wynika z mojego doświadczenia w obcowaniu z nimi – wrzucają do jednego worka wszystko to, co dali sponsorzy, nie zastanawiając się nawet, czy produkt jest pomocny w danym mikrocyklu treningowym, czy nie.

 

Copywriting: Jakub Mauricz