Pojawia się tu pewna pułapka umysłu, która sprawia, że nie osiągamy tego, co chcemy. Umysł szuka stabilizacji.
Domyślnie nosimy w sobie pewnego rodzaju oczekiwania, że przychodzi moment, kiedy wszystko się układa, gdzieś czeka na nas sukces. Aby rozwinąć tę odpowiedź, potrzebujemy poznać, jak działa umysł. Zatem odpowiem przewrotnie, nad swoim umysłem pracujemy całe życie, zatem jest to lifetime project. Lubię patrzeć na człowieka jako takiego biorobota, który wyposażony jest w komputer centralny, aby nim zarządzać. Następnie na komputerze zainstalowany jest system operacyjny, taki jak Windows, który nazywamy umysłem. Na nim zaś zainstalowane są różnego rodzaju programy, które nazywamy naszymi nawykami, przekonaniami, emocjami. Podstawową funkcją umysłu nie jest spełnianie naszych marzeń, żeby zarabiać fajne pieniądze, mieć fajne życie. Podstawową funkcją umysłu jest utrzymanie nas przy życiu.
Jak to zmienić?
Najprościej dla naszego biorobota jest powielać to, co okazało się być wystarczające w przeszłości. Powielać schemat. Jeśli wydarzyło się już coś w moim życiu, zareagowałem w dany sposób, utrzymałem się przy życiu, zatem jest to wystarczające dla naszego umysłu, żeby spełnić swój cel. Następnym razem, gdy pojawi się podobna sytuacja, umysł zareaguje w sposób, który już zna. Umysł jest ukształtowany, aby unikać ryzyka, dlatego najczęściej nie zmieniamy nic, tylko tkwimy w tym, co jest nam znane.
Pewność siebie, lęki, odkładanie na później są takimi programami umysłu, za którymi się coś kryje. Aby je zmienić, potrzebujemy zrozumieć, jak dokładnie działa ten program, z czego on wynika i przeprogramować go na poziomie podświadomomym.
Podświadomość jest częścią naszego umysłu, która jest całkowicie bezmyślna.
Zajmuje się powielaniem zaprogramowanej wcześniej reakcji. Kiedy w życiu natrafiam na jakiś bodziec, np. wyzwanie w pracy, mój umysł potrzebuje się zdecydować jak się zachować, aby utrzymać robota przy życiu. Przeszukuje więc bibliotekę wspomnień, wcześniejszych doświadczeń, szukając jakiegoś podobnego punktu odniesienia, aby podrzucić nam, jak mamy się w danej sytuacji zachować lub czuć.
Nie wszystkie programy są aktualne w dorosłym życiu. Z perspektywy 5-latka, unikanie zadań domowych jest tym, co ten 5-latek mógł wywnioskować z jego perspektywy. Jednak jako dorosła osoba, nie muszę się tego bać, bo wiem, że mogę sobie w inny sposób poradzić, np. z agresywnym rodzicem, który krzyczy. Nie jestem już zależny, więc ten program nie jest mi potrzebny. Tego typu wspomnienia wpływają na to, jak rozumiemy pewność siebie, poczucie własnej wartości lub czego się boimy. Zawsze kiedy na sesjach z klientami docieramy do prawdziwych przyczyn ich niechcianych zachowań, lęków, nałogów, ograniczeń, kiedy zobaczą, do czego odwołuje się podświadomość, wszystko staje się jasne, logiczne i oczywiste. Żeby to zmienić, potrzebujemy przeprogramować działanie podświadomości.
Przytoczę przykład pracy podczas sesji z klientką ze świata sportu.
Dziewczyna potrafiła zbudować formę tylko do pewnej wagi. W momencie, kiedy osiągała tę konkretną wagę, nagle cała dyscyplina, której się trzymała, przestawała istnieć oraz następowała zmiana nawyków żywieniowych. Podczas naszej pracy doszliśmy do jednego ze wspomnień, w którym jako 12-latka wróciła z obozu sportowego i usłyszała od swojej mamy, że jest za chuda i nie wolno jej więcej trenować. Podświadomość przyjęła tę uwagę, bojąc się o brak akceptacji ze strony mamy. Powstało skojarzenie – kiedy jestem za chuda, mama mnie nie akceptuje, może mnie odrzucić. W jej umyśle nawet kiedy była już dorosłą kobietą, istniała pewna waga, poniżej której jest w tym modelu za chuda. Kiedy ją osiągała, jej system chciał się jak najszybciej od tego odbić, ponieważ pojawiało się ryzyko, że poczuje się podobnie, jak czuła się w momencie, kiedy ta sytuacja się wydarzyła. Czyli doświadczy bólu emocjonalnego. Ten ból natomiast, który się zakodował z perspektywy nastolatki, był większy niż ból nieposiadania wymarzonej sylwetki.
Aby zmienić działanie umysłu, potrzebujemy poznać, dlaczego w danym momencie pojawia się u nas takie zachowanie, następnie znaleźć przyczynę i ją przeprogramować. Uczymy jak to zrobić w naszej autorskiej metodzie Programowania Podświadomości w Inner War Saga.
Tekst przygotował: Paweł Pawlak